Rozhovor: Tereza Furmánková

Čím se zabýváš a jak to celé začalo?

Mám hostesingovou agenturu Hostessmart aneb “inteligentní hosteska”.

Začalo to tak, že jsem si potřebovala přivydělat při škole. Zjistila jsem, že jako hosteska dostanu celkem hezké peníze.

Stále se tomu ještě věnuji. Pravidelně ale už jen u jednoho klienta v rámci veletrhu Ampér, kde mám za ty roky vybudované přátelské vztahy.

Studovala jsem bezpečnostní studia ve veřejné správě, protože jsem si myslela, že je to pro mě profesní jistota. Ale realita byla jiná. Rok jsem byla na Nejvyšším státním zastupitelství. Pro absolventa bez praxe to tam bylo finančně horší než na studentské brigádě.

V současnosti jsem druhý rok zaměstnaná v soukromé společnosti jako asistentka generálního ředitele. Zde jsem spokojená.

Proč si tedy přesto založila agenturu?

Měla jsem z hostesingu mnoho kontaktů. Chtěla jsem je nějak využít. A přála jsem si taky dělat i něco vlastního, abych na sebe mohla být hrdá. A tak vzniknul nápad s agenturou.

Začátky byly náročné. Kvůli komplikovanému osobnímu vztahu jsem neměla moc energii se tomu věnovat. Když je Vám vzorem někdo, kdo o věcech jen mluví a nic nerealizuje, není to zrovna motivující. Současná situace v mém osobním životě je však nesrovnatelně lepší. A podnikání jde ruku v ruce s tím.

Měla si už před tím nějaký vztah k podnikání?

Můj otec podniká celý život. Já jsem to nikdy dělat nechtěla. Cítila jsem strach z toho, že jsem závislá jen sama na sobě. Když jsem se nakonec rozhodla, že do toho půjdu, tak mi s tím otec ze začátku hodně pomohl. Jakmile se však moje firma rozjela, potřebovala jsem si už vše zařídit sama. Je třeba zvládat výpočet mezd pro hostesky, propočítání nákladů… Na to mám udělanou tabulku, která mi s tím pomáhá. Smlouvy a slevy na daně pro studentky si řeším sama a pak to všechno předám své účetní, kterou si nemůžu vynachválit.

Co bylo pro tebe na začátku nejtěžší?

Chyběla mi zkušenost. Chce to vnímat celkové náklady a tvořit si finanční polštář. Také je dobré počítat s tím, že ti klient nemusí vždy zaplatit. Na větší akce už proto dávám vždy zálohovou fakturu. Dále je nutné peníze investovat zpět do podnikání. Udělat si třeba lepší stránky, mít propracovanější databázi a tak.. Alespoň 20% z výdělku odkládat bokem. Pochopila jsem, že je potřeba zvyšovat cenu, jinak to nejde udržet. Chce to čas, chce to trpělivost a člověka to musí bavit, jinak se to nedá dlouhodobě zvládnout a už vůbec ne v kombinaci s normálním zaměstnáním.

Jsi na to sama nebo jak teď funguješ?

Zatím to dělám sama. Mám databázi slečen pro Brno, Ostravu a Prahu, kde jsou ty největší akce. Chci to rozšířit i na další části jako je Opava, Olomouc, Jesenicko apod. Chtěla bych se dostat víc i na Slovensko. Tým si teď budovat nechci. Tady ten obor je hodně o kontaktech, a tam potřebuji mít velkou důvěru. Dokážu si představit možná tak někoho z rodiny. Třeba sestru.

Jak získáváš nové zakázky?

Hodně akcí mám ze známosti. Většinou jde o opakované akce od spokojeného klienta. Případně se mi někdo ozve na doporučení. V současnosti nevím kam dřív skočit.

Co pro tebe byla největší výzva?

Moje největší akce. Šlo o festival pro Českou spořitelnu. Tam jsem měla 62 hostesek. Byl to docela stres, ale zároveň velký posun a příležitost. Akce třeba pro 10 hostesek už je pro mě teď v klidu.

Jak funguješ marketingově?

Pomáhá mi s tím teď kamarádka. Je potřeba překopat stránky. Jinak mám ještě Instagram a Facebook stránku, což mi teď stačí. Investovat větší peníze do reklamy zatím nemám v plánu.

Kam tvůj projekt směřuje?

Chci mít pravidelné klienty.

Kolik máš teď pod agenturou hostesek?

Kolem třiceti stabilních, na které se mohu stoprocentně spolehnout. Pak mám databáze dalších holek, které byly třeba na nějaké jednorázové akci apod. Pokud by to nešlo ani tak pokrýt, tak hledám na Facebooku, Jobs.cz… U všech vyžaduji životopis s fotkami z předešlých akcí včetně hodnocení. Ze zkušeností již dokáži odhadnout, která slečna je zodpovědná a která ne.

Stane se ti někdy, že ti tam nedojdou?

Ano, stává se to. Proto mám vždy v záloze náhradnice. Tak, abych věděla, že jsou ten termín k dispozici a mají o akci zájem. Třeba na té mé úplně největší akci mi to odřekli naštěstí jen tři holky z 62. Ale za všechny jsem měla minimálně tři další. Takže bylo potřeba domluvit kolem 200 náhradnic na 62 hostesek. Když je to malá akce, tak se snažím za každého mít ideálně pět náhradnic. Tyto hromadné domluvy většinou dělám přes facebook a telefon.

Jaké jsou kromě vzhledu na hostesku nároky?

‘Hlavní je být komunikativní. Nestačí tam jen stát a usmívat se. Na veletrzích je často třeba jazyková vybavenost. Poptávaná je většinou angličtina, němčina a španělština.

Jaký máš vztah k osobnímu rozvoji?

Asi čtyři roky zpátky jsem chodila na “networkingy” a různé podobné akce. Bylo to fajn pro seznámení se s novými lidmi, ale v rámci mého podnikání mi to nikdy nic nedalo. Ani o těchto rozvojových věcech nečtu. Realita a zkušenost se nedá načíst. Nedokáži moc cizí myšlenky aplikovat do své práce.

Co ty a životní styl?

Hodně běhám a jezdím na kole. Přes léto naběhám tak 30-60 km měsíčně. Na kole je to různé. Maximálně jsem dala 140 km za den. Obvykle tak těch 20-30 km.

Pokud jde o stravu, tak když už mám tu agenturu, chci vypadat reprezentativně. Nejen co se týče figury, ale i pokud jde o oblékání. V elegantních šatech se cítím dobře. Žádné diety však nedržím. Občas si dám ráda pivo a čokoládu.

Neumím moc relaxovat. Na dovolené potřebuji jít někam do přírody, lézt po horách…. Lehnout si někam k vodě, to nezvládám. Ono mi to tak vyhovuje. Mamka mi říká, že mám “vrtuli u zadku”.

Jak si plánuješ čas?

Všechno mám v hlavě. Když je těch akcí víc, tak si to píšu do klasického kalendáře. U dlouhodobé akce s více lidmi se to nedá jen tak přehlédnout a zapomenout kdy to je.

Pokud jde o rovnováhu mezi soukromým a pracovním životem, tak to celkem zvládám. Samozřejmě podnikat při práci je také o tom, že to sebere nějaký osobní čas. Někdo má děti a někdo podniká. Naučila jsem se ale nebýt neustále na internetu. Dřív jsem měla nutkavou potřebu reagovat na všechny zprávy a emaily od klientů co nejdřív. A to je o nervy. Teď už vím, že většina z toho mi neuteče. Nestává se, že by klient poptával akci den předem. Takže si na reakci vyhradím čas a mrknu na to třeba jednou za dva dny.

Z čeho máš největší strach?

V rámci podnikání z toho, že bych nedostala proplacenou větší akci. V osobním životě je to ztráta blízkého a nemoc.

Co bys na sobě chtěla změnit?

Abych nebyla občas tak zbrklá. Abych se naučila více odpočívat.

Co je pro tebe největší pochvala?

Slovní uznání. Jinak určitě finance.

Za co jsi aktuálně vděčná?

Že mám kolem sebe skvělé lidi. Že mám spolehlivé a úžasné hostesky, které mou agenturu dělají takovou jaká je. Jsem spokojená, protože se mi podařilo vytvořit něco, na co jsem pyšná.

___

Stránka agentury: Hostessmart.cz