Čím se vlastně zabýváš, Martine?

Jsem jeden z partnerů investiční skupiny GFF (General Future Funds) a zároveň obchodním ředitelem ve společnosti Frontman. Zrychlujeme růst českých firem. Dáváme do nich know-how, procesy a lidi. Firmy si vybíráme podle silných osobností a inovativních konceptů. Ve smyslu, zda chtějí dělat něco, co zlepšuje prostředí kolem nás.

Mám na starosti klíčové obchodní partnery a investory. Dále taky vedu a rozvíjím náš obchodní management. Také akvizuji nové firmy a vyhledávám nové nápady. Zároveň našim firmám pomáhám nastavit obchodní strategii a rozběhnout obchod, skrze své zkušenosti i kontakty.

 

Můžeš jmenovat nějakou konkrétní firmu?

Future Farming, což je stavba aquaponických farem. Spojuje se tak chov ryb s pěstováním rostlin ve vodě obohacené o přírodní hnojivo od ryb. Díky tomu jsme schopni produkovat potraviny ve větší kvalitě při jedenácti sklizních za rok. Takové 5 hvězdičkové hotely pro ryby a rostliny.

Future Mining s Nastav.IT. V těchto firmách vytváříme datové centra pro superpočítače, které pronajímají svůj vysoký výkon do sítě. Zkráceně autorizují elektronické platby, nebo dělají složité výpočty. 

Kromě toho máme aktuálně dalších 16 firem. Menší developerské projekty, textilku, 3d tisk, virtuální realitu… To by bylo ale na dlouho.

 

Jaké využíváš při práci technologie?

Jsou zásadní pro komunikaci. Ve firmě používáme aplikace Trello a Telegram. Víc si posíláme audio zprávy, než text. Aby z toho byla jasná i ta emoce. Já ještě využívám Messenger a G-suite. Google Kalendář a Keep. Bez toho si to nedokážu představit.

Když jsem v práci, mám čas přesně rozplánovaný. Někdy až po půl hodinových blocích.

Každé ráno se s asistentkou probíráme doručenou komunikací. Mrkneme na hovory, smsky, maily, Whatsup, Linkedin, Messenger a Telegram. Vyhodnotíme, co má jakou prioritu. 
Pro řízení obchodních případů a investic využíváme Raynet. 

Z elektronicky samotné potom MacBook Pro, iPad Pro na schůzky a Samsung Galaxy Note 10+ s hodinkami. Jinak koketuji s koupením elektromobilu.

 

Jakým způsobem se učíš nové věci?

Když se chci něco nového naučit, potřebuji se u toho hýbat a poslouchat. Poslouchám audio knihy a k tomu jdu třeba na běhací pás.

Je to o tom, co z toho dokážeš aplikovat do svého života. Pokud už něco čtu, tak si přečtu stránku a přemýšlím, co bych ve svém životě změnil. Jestli mně ta stránka dává smysl nebo ne. Občas to dělám intuitivně, že prostě vezmu nějakou knížku a podívám se do ní.

Obecně se ale učím ze svých rozhodnutí. A pak se taky obracím přímo na experty a platím si za zpětnou vazbu.

 

Kdyby ti bylo znovu 15, šel by si studovat nebo rovnou podnikat?

V 15 letech jsem kvůli rodinným záležitostem utekl z domova. Školský život se mě tedy moc nedotkl. Musel jsem se ihned uživit. Šel jsem rovnou dělat obchod. 

V životě máš dvě cesty. Buď si vybereš svou vlastní zodpovědnost. Nebo se necháš životem vláčet podle očekávání druhých. Nedává mi smysl, když rodiče tlačí na děti už po základce, aby se rozhodly, co by chtěly celý život dělat. Přitom to rodiče často sami neví a dělají něco, co nemají moc rádi.

 

Co ty a životní styl? 

Vstávám mezi 5. a 6. hodinou. Dělám něco pro svoje tělo a pro svoji hlavu. Například fitko,  otužování nebo sauna. Snažím se lépe rozplánovat svůj čas. 

Poměřuji se jen sám se sebou. Zaznamenávám si vlastní progres. Ale nijak se za něj nepranýřuji. Důležitější je motiv. Pracuji cca 4 dny v týdnu. Jeden den mám vyhrazený na partnerství, jedno odpoledne jen sám na sebe a jedno na syna. Jednou týdně trávíme večer i s mým obchodním partnerem Ondrou a vymýšlíme synergie a to jak posunout naše firmy. 

 

Tvoje oblíbené knihy?

Těch je spoustu, ale nějaké vypíchnu…

  • Cesta pravého muže (David Dejda). Tu doporučuji veškerým chlapům i zvídavým ženám. Dokážou díky tomu pochopit, jak my chlapi fungujeme.
  • Emoční inteligence (Daniel Goleman).
  • Malý Princ (Saint Exupéry). Tam vnímám, jak ty informace vnímáme pokaždé jinak. Na základce jsem vůbec nechápal o čem ta knížka je. Dneska vidím, jak ta moudra mají teď úplně jinou hloubku.

 

Máš rád cestování?

Ano, ale přestává mi dávat smysl cestovat někam daleko. Aktuálně mě baví jít jen tady do Moravského krasu, přespat někde v jeskyni. Nebo naopak jet do Jeseníků a v dešti tam jít spát pod celtu s klukama. Ten samý týden tam jít se ženou do hotelu. Zažívat ty samé věci z jiného úhlu pohledu.

Na druhou stranu bych rád poznal jiné kultury. Jako jsou třeba Indiáni, Aztéci, nebo Toltékové. Líbí se mi způsob jak přemýšlí, jak se starají o rodinu, jak uctívají tu zemi ve které žijí.

 

Co je pro tebe největší pochvala?

Když změním život nějakému člověku. Třeba díky tomu, že něco řeknu, propojím nebo zainvestuji. Nebo když slyším někoho mluvit o mých firmách, aniž by věděl, že v tom mám tak trochu prsty.

 

Z čeho máš strach?

Asi z ničeho. Když se rozhoduji vědomě, tak vyhodnotím kritéria. A zda to moje duše chce nebo ne. Jestli by mi bylo líto, kdybych umíral, že jsem to neudělal. Když ne, pak z toho strach nemám, protože vím, že by to byl promarněný čas.

 

Co ty a zlozvyky?

Učím se přijímat věci tak jak jsou. Mým zlozvykem je snažit se někdy věci příliš násilně posunout. Taháním za špičku stromek nevyroste. Někdy chci věci nějak moc rychle. 

Nedaří se mi zvládat jídlo. S tím dlouhodobě bojuji. Jsem hodně intuitivní tip, ale nevnímám dostatečně svoje tělo. Naštěstí mám kolem sebe lidi, kteří mě v tomto hlídají, abych třeba dostatečně doplňoval tekutiny apod.

 

Je někdo, kdo tě inspiruje?

Každý koho potkám. Ptám se co je to, co bych se od něj chtěl naučit? A pak mám pár lidí, kteří jsou v nějaký oblastech daleko hustější než já a ty se snažím získat do našich firem. Nebo se od nich nechám vést a koučovat. Ty nejlepší rady nejsou zdarma a nejsou většinovým názorem a taky se mi často nelíbí, protože po mně vyžadují změnu.

A pak je to moje partnerka a syn.

 

Co pro tebe znamená úspěch?

Že člověk dělá to, co miluje. Mění okolí kolem sebe k tomu, aby nám všem bylo líp. A dělá to v souladu sám se sebou a se svou rodinou.

__

Stránky firmy:
iamfortman.com
nastav.it
futurefarming.cz