Co určuje dobrou profilovou fotku?

Dá se říct, že je nějaká profilová fotka horší a nějaká lepší? Na čem to záleží?

Atraktivita / „Fotogeničnost“

Pokud se díváme na fotku někoho, kdo je nám na první pohled sympatický, má to zásadní vliv na náš úsudek. Stejně to platí i naopak. Pokud nám osoba na fotce připomíná někoho, koho nemáme rádi, automaticky takové osobě můžeme přisuzovat určité vlastnosti. Máme z ní nějaký pocit.

A co fotogeničnost? Tu na fotce můžeme ovlivnit mnoha způsoby: natočením se na naši lepší stranu, výrazem, retuší, stylingem, svícením… 

Ať se nám to líbí nebo ne, když někoho vidíme, naše podvědomí nám napovídá, jakou cítíme u druhého člověka důvěryhodnost a dominanci. Podle jeho výrazu, postoje, oblečení, nebo podle tvaru obličeje.

Pozadí  fotky

Každému se může líbit jiný styl pozadí za focenou osobou. Někdo má rád fotky s čistě bílým pozadím, jiný preferuje v pozadí přírodu, kancelář… Někdo  jiný zase preferuje pestré barvy. A někomu je to docela jedno. Nicméně rušívé pozadí věšinou portétní fotce škodí.

Styling

Někdo preferuje přirozený vzhled, jiný dává přednost výraznému líčení. Je to otázka estetického vnímání každého z nás. Zároveň však platí, že u různých pracovních pozic máme konkrétní očekávání stylingu. U manuálního pracovníka nečekáme oblek nebo výrazné líčení u ženy. U manažera nečekáme neformální tričko. Stejně jako na plesu očekáváme určitý dress code, tak na profilovce je to úplně stejné.

Také je důležité, zda je účelem fotky seznamka, sociální sítě nebo profesionální využití. Je dobré dávat pozor na šperky, náušnice apod. Můžou fotce pomoct, nebo ji také ublížit tím, že příliš poutají pozornost, kterou by měl mít spíše obličej.

Světlo

Dnes je běžné využít při svícení stíny, které zvýrazní nebo utlumí rysy v obličeji. Můžeme se také setkat s kreativnější variantou v podobě zadního svícení do vlasů, využití barevného světla apod.

Úprava

Někdo má rád silně vyretušované fotky s vyhlazeným obličejem, jiný chce spíše přirozenost. Většina lidí však touží na fotce vypadat tzv. „dobře“, což znamená, že obvykle očekávají alespoň mírně vyhlazené vrásky a odstraněné nedokonalostí, jako jsou: pupínky, póry, žilky v očích, žluté zuby, zúžený obličej apod.

Ořez / Vzdálenost

U profilové fotky je dobré se zamyslet, v jaké podobě ji ostatní budou nejčastěji pozorovat. Pokud je to ve formě ikony v komentáři diskuze, je na místě si říct, jaká část obličeje na fotce dává smysl. Velmi častou chybou je, že použijeme profilovou fotku, která je z dálky. Např. od půlky těla, nebo je tam celá horní třetina těla.

Na profilové fotce tvoří emoční odezvu náš výraz a již zmíněná atraktivita. Ořez takové fotografie by měl být ideálně o něco blíže, než je fotografie na naší občance. Není však moc lichotivé mít fotografii oříznutou uprostřed čela nebo uprostřed krku. 

Ořez špičky hlavy je otázkou vkusu. Obličej tak působí výraznějším dojmem, ale někomu může oříznutá špička hlavy vadit. Pokud je účes objemnější, obvykle takový ořez spíše pomůže, než uškodí.

Ohnisko / „Zoom“

Je všeobecně známo, že širokým objektvem zblízka člověku na fotce zdeformujeme obličej. To samé se ale stane při použítí příliš dlouhého ohniska z dálky.

Optimální ohnisková vzdálenost je taková, kde náš obličej působí přirozeně. Obvyklý rozptyl je 85 mm až 200 mm. Tedy ohnisko, které standardně nenajdete v mobilním telefonu. Tam můžete samozřejmě oříznout fotku vytvořenou z dálky. Při pozorování ikony v komentáři to nebude zásadně poznat. Po rozkliku fotky v profilu nebo na webu už bude většinou vidět rozdíl na první pohled. Optika se zatím nedá tak snadno obelstít.

Hloubka ostrosti

Má vliv na pocit z fotografie. Pokud vidím ostře vše, co se děje za focenou osobou, odpoutává to mou pozornost. Na druhou stranu obecně očekáváme, že budou ostré oči, obočí a rty. Mírně rozmazané uši většinou nikomu nevadí, ba naopak. Pozor na efekt rozmazaného pozadí před funkci na mobilu. Opět je to něco, co někdy  funguje na malé fotce, ale při jakékoliv větši projekci poznáte snadno rozdíl oproti kvalitnímu rozmazání portrétním objektivem.

Výraz

Platí, že dobrý dojem můžeme udělat pouze jednou. Jaký výraz máme udělat, když chceme zanechat pozitivní první dojem? Pokud nemáme zásadní zdravotní omezení, pak každý z nás umí udělat stovky výrazů.

Je proto dobré si uvědomit, co chceme fotkou docílit. Hledáme osobního partnera? Hodí se tvářit přitažlivě. Hledáme obchodního partnera? Hodí se tvářit spíše seriózně a kompetentně…

Jak to ale přesně vypadá a jak se to dělá? To je bohužel člověk od člověka. Dost záleží i na interakci ze strany fotografa. Navíc někomu sluší větší úsměv, někomu střední a někomu jen menší.